axeMenu 0.8.2 - en to nl translation catalogue (61 entries)

en: Applications
nl: Toepassingen

en: Favorites
nl: Favorieten

en: All applications
nl: Alle toepassingen

en: Type to search...
nl: Typen om te zoeken…

en: Places
nl: Locaties

en: System
nl: Systeem

en: Power Off
nl: Uitschakelen

en: Logout
nl: Afmelden

en: Restart Shell
nl: Shell herstarten

en: Network
nl: Netwerk

en: Search
nl: Zoeken

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Home Folder
nl: Persoonlijke map

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: AxeMenu settings
nl: AxeMenu-instellingen

en: Start with favorites
nl: Starten met favorieten

en: Display Activites button
nl: Activiteitenknop tonen

en: Display Places section
nl: Locatiesectie tonen

en: Display Bookmarks section
nl: Bladwijzerssectie tonen

en: Display System section
nl: Systeemsectie tonen

en: Display Shutdown section
nl: Uitschakelen-sectie tonen

en: Favorites has label
nl: Favorieten met tekstlabel

en: Favorites columns count
nl: Aantal favorietenkolommen

en: Favorites icons size (px)
nl: Grootte favorietenpictogrammen (px)

en: Max bookmarks count (zero for show all)
nl: Maximum aantal bladwijzers (0 = alle)

en: Category icons size (px)
nl: Grootte categoriepictogrammen (px)

en: Left pane icons size (px)
nl: Grootte pictogrammen linkerpaneel (px)

en: Applications icons size (px)
nl: Grootte toepassingspictogrammen (px)

en: Main box width (px)
nl: Breedte hoofdvenster (px)

en: Left pane width (px)
nl: Breedte linkerpaneel (px)

en: Categories box width (px)
nl: Breedte categoriepaneel (px)

en: System Applications (Left pane)
nl: Systeemtoepassingen (linkerpaneel)

en: Save
nl: Opslaan

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Button label
nl: Knoptekst

en: Activites button rightmost
nl: Activiteitenknop uiterst rechts

en: "Menu" button with icon
nl: Menuknop met pictogram

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Remove "%s" from favorites?
nl: "%s" uit favorieten verwijderen?

en: Add "%s" to favorites?
nl: "%s" aan favorieten toevoegen?

en: Apply
nl: Toepassen

en: Main
nl: Algemeen

en: Left pane
nl: Linkerpaneel

en: Right pane
nl: Rechterpaneel

en: About
nl: Info

en: Icon name
nl: Pictogramnaam

en: Additionally
nl: Extra

en: Width of search entry (px)
nl: Breedte van zoekveld (px)

en: Display Search button
nl: Zoekknop tonen

en: Recent documents
nl: Recente documenten

en: Fixed height of menu
nl: Vaste hoogte van menu

en: Select Category by click
nl: Categorie selecteren door klikken

en: Display bottom pane
nl: Onderpaneel tonen

en: Categories box has scroll
nl: Categoriepaneel met scrolfunctie

en: Display Left pane
nl: Linkerpaneel tonen

en: Search tool
nl: Zoekgereedschap

en: Reset to default
nl: Standaardinstellingen herstellen

en: Reset
nl: Herstellen

en: Main icons size (px)
nl: Grootte hoofdpictogrammen (px)

en: Main menu width (px)
nl: Breedte hoofdmenu (px)
