axeMenu 0.8.2 - en to it_IT translation catalogue (59 entries)

en: Applications
it_IT: Applicazioni

en: Favorites
it_IT: Preferiti

en: All applications
it_IT: Tutte le applicazioni

en: Type to search...
it_IT: Ricerca...

en: Places
it_IT: Risorse

en: System
it_IT: Sistema

en: Power Off
it_IT: Spegni

en: Logout
it_IT: Disconnetti

en: Restart Shell
it_IT: Riavvia Shell

en: Network
it_IT: Rete

en: Search
it_IT: Cerca

en: Bookmarks
it_IT: Segnalibri

en: Home Folder
it_IT: Directory Home

en: AxeMenu settings
it_IT: Impostazioni AxeMenu

en: Start with favorites
it_IT: Inizia con i preferiti

en: Display Activites button
it_IT: Mostra pulsante attività

en: Display Places section
it_IT: Mostra sezione risorse

en: Display Bookmarks section
it_IT: Mostra sezione segnalibri

en: Display System section
it_IT: Mostra sezione sistema

en: Display Shutdown section
it_IT: Mostra sezione spegnimento

en: Favorites has label
it_IT: I preferiti hanno una etichetta

en: Favorites columns count
it_IT: Numero colonne dei preferiti

en: Favorites icons size (px)
it_IT: Dimensione icone preferiti (px)

en: Max bookmarks count (zero for show all)
it_IT: Numero massimo segnalibri (zero per mostrarli tutti)

en: Category icons size (px)
it_IT: Dimensione icone categorie (px)

en: Left pane icons size (px)
it_IT: Dimensione icone pannello sinistro (px)

en: Applications icons size (px)
it_IT: Dimensione icone applicazioni (px)

en: Main box width (px)
it_IT: Larghezza box principale (px)

en: Left pane width (px)
it_IT: Larghezza pannello sinistro (px)

en: Categories box width (px)
it_IT: Larghezza box categorie (px)

en: System Applications (Left pane)
it_IT: Applicazioni di sistema (Pannello sinistro)

en: Save
it_IT: Salva

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Button label
it_IT: Etichetta del pulsante

en: Activites button rightmost
it_IT: Pulsante attività a destra

en: "Menu" button with icon
it_IT: Pulsante "Menu" con icona

en: Yes
it_IT: Si

en: Remove "%s" from favorites?
it_IT: Rimuovere "%s" dai preferiti?

en: Add "%s" to favorites?
it_IT: Aggiungere "%s" ai preferiti?

en: Apply
it_IT: Applica

en: Main
it_IT: Principale

en: Left pane
it_IT: Pannello sinistro

en: Right pane
it_IT: Pannello di destra

en: About
it_IT: Informazioni

en: Hot corner
it_IT: Hot Corner

en: Icon name
it_IT: Nome Icona

en: Additionally
it_IT: Inoltre

en: Width of search entry (px)
it_IT: Larghezza della stringa di ricerca (px)

en: Display Search button
it_IT: Mostra pulsante Cerca

en: Recent documents
it_IT: Documenti recenti

en: Fixed height of menu
it_IT: Altezza fissa del menu

en: Select Category by click
it_IT: Selezionare la categoria da click

en: Display bottom pane
it_IT: Visualizza il riquadro inferiore

en: Categories box has scroll
it_IT: Casella categorie ha scroll

en: Display Left pane
it_IT: Mostra Pannello sinistro

en: Search tool
it_IT: Strumento di ricerca

en: Reset to default
it_IT: Ripristina predefinito

en: Reset
it_IT: Ripristina

en: Main icons size (px)
it_IT: Dimensioni icona principale (px)
