axeMenu 0.8.2 - en to id_ID translation catalogue (60 entries)

en: Applications
id_ID: Aplikasi

en: Favorites
id_ID: Favorit

en: All applications
id_ID: Semua aplikasi

en: Type to search...
id_ID: Ketik untuk mencari

en: Places
id_ID: Tempat

en: System
id_ID: Sistem

en: Power Off
id_ID: Matikan

en: Logout
id_ID: Keluar

en: Restart Shell
id_ID: Hidupkan ulang Shell

en: Computer
id_ID: Komputer

en: Network
id_ID: Jaringan

en: Search
id_ID: Pencarian

en: Bookmarks
id_ID: Penanda

en: Home Folder
id_ID: Map Home

en: AxeMenu settings
id_ID: Pengaturan AxeMenu

en: Start with favorites
id_ID: Mulai dengan favorit

en: Display Activites button
id_ID: Tampilkan tombol Activities

en: Display Places section
id_ID: Tampilkan bagian Tempat

en: Display Bookmarks section
id_ID: Tampilkan bagian Penanda

en: Display System section
id_ID: Tampilkan bagian Sistem

en: Display Shutdown section
id_ID: Tampilkan bagian Matikan

en: Favorites has label
id_ID: Favorit memiliki label

en: Favorites columns count
id_ID: Jumlah kolom Favorit

en: Favorites icons size (px)
id_ID: Ukuran ikon Favorit (px)

en: Max bookmarks count (zero for show all)
id_ID: Jumlah maksimal Penanda (0 untuk menampilkan semua)

en: Category icons size (px)
id_ID: Ukuran ikon Kategori (px)

en: Left pane icons size (px)
id_ID: Ukuran ikon panel kiri (px)

en: Applications icons size (px)
id_ID: Ukuran ikon Aplikasi (px)

en: Main box width (px)
id_ID: Lebar kotak utama (px)

en: Left pane width (px)
id_ID: Lebar panel kiri (px)

en: Categories box width (px)
id_ID: Lebar kotak Kategori (px)

en: System Applications (Left pane)
id_ID: Aplikasi Sistem (panel kiri)

en: Save
id_ID: Simpan

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Button label
id_ID: Label tombol

en: Activites button rightmost
id_ID: Tombol Activities berada paling kanan

en: "Menu" button with icon
id_ID: Tombol "Menu" memiliki ikon

en: Yes
id_ID: Ya

en: No
id_ID: Tidak

en: Remove "%s" from favorites?
id_ID: Buang "%s" dari favorit?

en: Add "%s" to favorites?
id_ID: Tambahkan "%s" ke favorit?

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Main
id_ID: Utama

en: Left pane
id_ID: Panel kiri

en: Right pane
id_ID: Panel kanan

en: About
id_ID: Tentang

en: Icon name
id_ID: Nama ikon

en: Additionally
id_ID: Tambahan

en: Width of search entry (px)
id_ID: Lebar kolom pencarian (px)

en: Display Search button
id_ID: Tampilkan tombol Pencarian

en: Recent documents
id_ID: Dokumen terkini

en: Fixed height of menu
id_ID: Tetapkan tinggi menu

en: AxeMenu in Hot corner
id_ID: AxeMenu pada Hot corner

en: Select Category by click
id_ID: Pilih Kategori dengan klik

en: Display bottom pane
id_ID: Tampilkan panel dasar

en: Categories box has scroll
id_ID: Kotak Kategori memiliki penggulung

en: Display Left pane
id_ID: Tampilkan panel kiri

en: Search tool
id_ID: Perkakas Pencarian

en: Reset to default
id_ID: Kembalikan ke asali

en: Main icons size (px)
id_ID: Ukuran ikon utama (px)
