axeMenu 0.8.2 - en to fr_FR translation catalogue (60 entries)

en: Favorites
fr_FR: Favoris

en: All applications
fr_FR: Toutes les applications

en: Type to search...
fr_FR: Rechercher...

en: Places
fr_FR: Emplacements

en: System
fr_FR: Système

en: Power Off
fr_FR: Éteindre

en: Logout
fr_FR: Fermer la session

en: Restart Shell
fr_FR: Redémarrer le Shell

en: Computer
fr_FR: Poste de travail

en: Network
fr_FR: Réseau

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Bookmarks
fr_FR: Signets

en: Home Folder
fr_FR: Dossier Personnel

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: AxeMenu settings
fr_FR: Paramètres AxeMenu

en: Start with favorites
fr_FR: Démarrer avec les favoris

en: Display Activites button
fr_FR: Afficher le bouton Activités

en: Display Places section
fr_FR: Afficher les Emplacements

en: Display Bookmarks section
fr_FR: Afficher les Signets

en: Display System section
fr_FR: Afficher la section Système

en: Display Shutdown section
fr_FR: Afficher la section Éteindre

en: Favorites has label
fr_FR: Favoris avec texte

en: Favorites columns count
fr_FR: Nombre de colonnes de Favoris

en: Favorites icons size (px)
fr_FR: Taille des icones de Favoris (px)

en: Max bookmarks count (zero for show all)
fr_FR: Nombre maximum de Signets (zéro pour tout afficher)

en: Category icons size (px)
fr_FR: Taille des icones de catégories (px)

en: Left pane icons size (px)
fr_FR: Taille des icones du panneau de gauche (px)

en: Applications icons size (px)
fr_FR: Taille des icones des Applications

en: Main menu width (px)
fr_FR: Largeur du menu principal (px)

en: Left pane width (px)
fr_FR: Largeur du panneau de gauche (px)

en: Categories box width (px)
fr_FR: Largeur du menu de catégories (px)

en: System Applications (Left pane)
fr_FR: Applications système (Panneau de gauche)

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Button label
fr_FR: Texte du bouton

en: Activites button rightmost
fr_FR: Bouton Activités le plus à droite

en: "Menu" button with icon
fr_FR: Bouton "Menu" avec icone

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Remove "%s" from favorites?
fr_FR: Retirer "%s" des favoris?

en: Add "%s" to favorites?
fr_FR: Ajouter "%s" aux favoris?

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Main
fr_FR: Principale

en: Left pane
fr_FR: Panneau de gauche

en: Right pane
fr_FR: Panneau de droite

en: About
fr_FR: Au sujet de

en: Hot corner
fr_FR: Coin chaud

en: Additionally
fr_FR: Supplémentairement

en: Width of search entry (px)
fr_FR: Largeur de la chaîne de Recherche

en: Display Search button
fr_FR: Afficher le Rechercher bouton

en: Recent documents
fr_FR: Des documents récents

en: Fixed height of menu
fr_FR: Hauteur fixe de menu

en: Select Category by click
fr_FR: Sélectionnez une catégorie en cliquant sur

en: Display bottom pane
fr_FR: Afficher la Panneau de inférieur

en: Categories box has scroll
fr_FR: Zone de catégories a défilement

en: Display Left pane
fr_FR: Afficher le Panneau de gauche

en: Search tool
fr_FR: Outil de recherche

en: Reset to default
fr_FR: Remise à défaut

en: Reset
fr_FR: Remise

en: Main icons size (px)
fr_FR: Taille de l'icône principale (px)
