axeMenu 0.8.2 - en to ar translation catalogue (64 entries)

en: Applications
ar: التطبيقات

en: Favorites
ar: المفضلات

en: All applications
ar: كل التطبيقات

en: Type to search...
ar: اكتب للبحث...

en: Menu
ar: القائمة

en: Places
ar: الأماكن

en: System
ar: النظام

en: Power Off
ar: إيقاف التشغيل

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: Restart Shell
ar: إعادة تشغيل الصدفة

en: Computer
ar: الحاسوب

en: Network
ar: الشبكة

en: Search
ar: البحث

en: Bookmarks
ar: العلامات

en: Home Folder
ar: مجلد المنزل

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: AxeMenu settings
ar: إعدادات AxeMenu

en: Start with favorites
ar: البدأ بالمفضلات

en: Display Activites button
ar: عرض زر الأنشطة

en: Display Places section
ar: عرض قسم الأماكن

en: Display Bookmarks section
ar: عرض قسم العلامات

en: Display System section
ar: عرض قسم النظام

en: Display Shutdown section
ar: عرض قسم إيقاف التشغيل

en: Favorites has label
ar: المفضلات لها نصوص

en: Favorites columns count
ar: عدّ أعمدة المفضلات

en: Favorites icons size (px)
ar: حجم أيقونات المفضلات (px)

en: Max bookmarks count (zero for show all)
ar: أكبر عدد للمفضلات (صفر لعرض الكل)

en: Category icons size (px)
ar: حجم أيقونات التصنيفات (px)

en: Left pane icons size (px)
ar: حجم أيقونات الجزء الأيسر (px)

en: Applications icons size (px)
ar: حجم أيقونات التطبيقات (px)

en: Main box width (px)
ar: عرض صندوق الرئيسية (px)

en: Left pane width (px)
ar: عرض الجزء الأيسر (px)

en: Categories box width (px)
ar: عرض صندوق التصنيفات

en: System Applications (Left pane)
ar: تطبيقات النظام (Left pane)

en: Save
ar: حفظ

en: Cancel
ar: الغا

en: Button label
ar: نص الزر

en: Activites button rightmost
ar: زر الأنشطة أقصى اليمين

en: "Menu" button with icon
ar: زر "القائمة" مع أيقونة

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Remove "%s" from favorites?
ar: حذف "%s" من المفضلات؟

en: Add "%s" to favorites?
ar: إضافة "%s" إلى المفضلات؟

en: Apply
ar: تطبيق

en: Main
ar: الرئيسية

en: Left pane
ar: الجزء الأيسر

en: Right pane
ar: الجزء الأيمن

en: About
ar: حول

en: Hot corner
ar: الزاوية اللامعة

en: Icon name
ar: اسم الأيقونة

en: Additionally
ar: تقليدياً

en: Width of search entry (px)
ar: عرض مساحة البحث (px)

en: Display Search button
ar: عرض زر البحث

en: Recent documents
ar: المستندات الأخيرة

en: Fixed height of menu
ar: الارتفاع المٌصلح للقائمة

en: AxeMenu in Hot corner
ar: قائمة AxeMenu بالزاوية اللامعة

en: Select Category by click
ar: اختر تصنيفاً بالضغط عليه

en: Display bottom pane
ar: عرض الجزء السفلي

en: Categories box has scroll
ar: صندوق التصنيفات له شريط تمرير

en: Display Left pane
ar: عرض الجزء الأيسر

en: Search tool
ar: أداة البحث

en: Reset to default
ar: التراجع إلى الافتراضي

en: Reset
ar: تراجع

en: Main icons size (px)
ar: حجم الأيقونات الرئيسي (px)
